RAK SUTKA

Rak sutka - najgroźniejszy złośliwy nowotwór występujący wśród kobiet w Polsce - znajduje się na pierwszym miejscu zachorowań na nowotwory wśród kobiet, a także najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet. Według badań Zakładu Epidemiologii w ciągu roku zachorowuje prawie 13 000 kobiet, a prawie połowa z nich umiera.


MAMMOGRAFIA

Podstawową metodą wykrywania raka piersi jest mammografia rentgenowska. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych jest obecnie oceniane na około 93 %. Mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich (promieni X). Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim (mammograf)


Badanie mammograficzne pozwala na odróżnienie poszczególnych struktur oraz zmian patologicznych w sutku. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów

o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%.


Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej,

w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania dla porównania - to bardzo pomaga osobie interpretującej wynik.


JAK WYKONUJE SIĘ BADANIE MAMMOGRAFICZNE ?

Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu. Wynik to klisze rentgenowskie oraz opis tych zdjęć. Nie każdy wynik badania będzie jednak jasny dla pacjentki. Jego interpretacja i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do rejonowego lekarza internisty, czy też lekarza rodzinnego, a ten na pewno oceni zdrowie piersi, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje dalej. Można także zgłosić się bezpośrednio do poradni chorób piersi, poradni (K) czy też prowadzącego ginekologa.
ZALECENIA PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA PIERSI FINANSOWANEGO PRZEZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA

* Kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia nawet bez żadnych dolegliwości powinny prześwietlać piersi przynajmniej jeden raz na dwa lata.
* Kobiety spokrewnione z chorą na raka piersi - matki, siostry, córki powinny badanie to wykonać co roku.


Na podstawie wok.olsztyn.pl "MAMMOGRAFIA"

STRONA GŁÓWNA / OFERTA / O FIRMIE / O MAMMOGRAFII / GALERIA / KONTAKT

WWW.MAMMOBUS.PL

© 2008 www.michalobrycki.com